A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Tündérkert-versek. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Tündérkert-versek. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. július 9., szombat

Utolsó fejezet


Lágy dallam száll a kastély felől, 
puha rózsaszirmok isszák a zongora szavát. 
A kastélykertben ezernyi vadvirág ontja 
a tavasz mézédes illatát. 

Egy kismadár üldögél a szökőkút szélén, 
a sima víz tükrében csodálja magát, 
tollát rendbe szedi, gondosan körbenéz: 
mennyire szereti drága-szép otthonát! 

Halkléptű asszony sétál a kertben, 
ernyőjén lágyan csillan egy napsugár, 
puha kezével gyöngén végigsimít
napfénytől csillogó, dús barna haján. 

Pillangó szárnya suhog a csendben;
oly valószerűtlen ez a pillanat, 
mint fakó képeslapon egy rég letűnt korszak, 
az idő megállt, az asszony itt maradt. 


Nem nyitja száját szóra már senki, 
a kastélyban csak a kismadár dalol. 
Az asszony hallgatja mosolyogva, némán;
egy keselyű vijjog a távolban, valahol. 

Hol vagytok vidám, örömteli évek? 
Hová tűnt a szó, hová az emberek? 
Vége lett örökre a jónak, a szépnek, 
csak a magány maradt, s a növényrengeteg. 

A kastély falát repkény borítja, 
nincsen már kertész, ki kiirtsa a gazt. 
A kerti bokrok, rózsák mind-mind visszasírják 
a gyermekzsivajtól zengő, utolsó tavaszt. 

Így marad ez már. A múltat visszahozni, 
nincs a földön ember, ki lenne hivatott. 
A kastélykert bezárult, a sors súlyos keze
rátette a nagy, nehéz lakatot.

S kinek otthona e hely a kezdetektől fogva, 
itt maradt bezárva, a kastélykert foglya. 
Aki nem hagyja el többé ezt a helyet, 
és hálát ad Istennek, hogy ide születhetett. 

Tudja a végzetét, ismeri a jövőt: 
semmi nem lesz olyan, mint annak előtt'.
Sorsa most lett teljes: egymagára maradt;
senki sem bontja le körötte a falat. 

Az asszony szája többé nem nyílik már szóra, 
a kertben várja csendben, mikor jő az óra, 
melyen elindulhat az utolsó útra: 
fel a felhők fölé, az álmokon túlra. 

Hol vagy, Király?

A kastély rozsdás, időrágta kapuja nyitva állt; 
beléptem rajta, tervem volt megkeresni a királyt. 
Álmot láttam, borzongatót-szépet: 
én voltam a hősnő, a hős egy kísértet. 

Meg kell őt találjam! - lábaim vittek a kastélyon át;
csak egy cél vezérelt, meglelni a királyt. 
Uram, Királyom! Hol van hát két óvó, ölelő karod? 
Életre kelt az álom, eljöttem hozzád, tudom, te is ezt akarod. 
Nélküled nem élek, és nem is halhatok... 
Tébolyult-őrjítő e köztes állapot!

Segíts rajtam, Király, gyere el értem! 
Vigyél magaddal! Hát hiába kérem?!
Nem élhetek veled, meghalok hát érted; 
ruhámra rászárad élénkpiros véred...

Nézd! Az én vérem a tied mellé csorog...
Gyere gyorsan, Király, nemsoká' meghalok!

Hajamat tépve, ruhámat szaggatva rohantam tovább, 
s egy varázslatillatú pillanatban elém lépett a király. 

Rám nézett gyönyörű, áttetsző szemével, 
átölelt két erős kísértet-kezével. 
Nem szólt egy szót sem, nem is volt rá szükség; 
ketten eggyé váltunk, majd együtt váltunk füstté. 

Felszállott a füst, gomolygott az égbe.
Eljött a Királyom, eljött értem végre! 

Tündérkert

Tündérkert a hely, 
hol utam vezetett, 
Tündérkert a hely, 
hol lelkem nevetett. 
Átléptem a kapun, 
ne kérdezd, miért;
elhagytam a kertet, 
ne kérdezd, kiért.

Már megbántam, hogy akkor 
nem gondoltam át, 
és elkövettem az életemben 
a legnagyobb hibát, 
de megtörtént, s ez ellen 
tenni nem lehet;
magam hibáztatom, 
más erről nem tehet.

De megfordult a szél, 
megéreztem én, 
Tündérkert rám vár, 
s én őrá várok rég. 
Elindulok most, 
nem nézek vissza, 
a föld lábam előtt 
sós könnyeim issza.

Belépek a kapun, 
felnézek az égre, 
könnytől ázott arccal 
leborulok térdre, 
a földet csókolom, 
és áldom az Eget, 
hogy utam, utoljára 
hazavezetett.